در تعمیر مادربرد لپ‌تاپ ایسوس به دلیل حساسیت قطعه مادربرد و نقش ویژه‌ی آن در کیفیت عملکرد لپ‌تاپ‌ها نیازمند حضور مهندسانی کارآمد و متبحر می‌باشد. مادربرد یکی از قطعات اصلی لپ‌تاپ به‌شمار می‌آید و در قیاس با CPU که به آن لقب مغز کامپیوتر را می‌دهند، در حکم ستون فقرات است. نام مادربرد (Main Board / Mother Board) از این‌رو به این قطعه اطلاق می‌گردد که تمامی قطعات یک  بطور مستقیم و یا غیرمستقیم- به این بُرد وصل می‌شوند.

پیش از آشنایی با اقدامات انجام شده در مرکز ایسوس ایران جهت تعمیر مادربرد لپ‌تاپ ایسوس ، اطلاعات کوتاهی در مورد شیوه‌ی کار این قطعه و بخش‌های مختلف آن ارائه می‌گردد.

بخش های مختلف مادربرد لپ تاپ ایسوس

 در اواسط دهه‌ی ۹۰ میلادی تولید مادربردها به دو گونه صورت می‌گرفت. تفاوت دو مادربردِ تولیدی در نوع منبع تغذیه بود که با گذشت زمان تولید یکی از آن‌ها قطع و از خط تولید خارج شد. نوع نخست مادربرد دارای کانکتور منبع تغذیه AT و نوع دوم که تولید آن هنوز هم رایج است دارای کانکتور منبع تغذیه ATX بود. این دو مادربرد تفاوت‌های دیگری نیز داشتند؛ برای مثال در منبع تغذیه مدل ATX امکاناتی نظیر کنترل نرم‌افزاری، سوئیچ خاموش کردن کامپیوتر و توان روشن کردن دستگاه از طریق شبکه و… نیز وجود داشت.

سوکت سی پی یو – CPU Socket

آی سی های ورودی و خروجی – I/O

بایوس BIOS – Basic Input Out Put System

چیپ شمالی و چیپ جنوبی – North & South CHIP


منبع:  تعمیر مادربرد لپ تاپ ایسوس